IT

Czy stosować prefiks instalując WordPressa?

Dawno nie pisałem nic na temat nieco bardziej techniczny niż bieganie, robienie zdjęć czy podróżowanie. Większość dnia spędzam jednak w świecie IT i pewną ulgę przynosi podzielenie się od czasu do czasu swoimi przemyśleniami na ten temat. Zacznijmy od czegoś tak prostego jak prefiks w nazwach tabel w bazie danych…

W czym problem?

Problem jest z natury czysto akademicki. WordPress ma kilka tabel w bazie danych, które pozwalają nam korzystać z tej aplikacji. Bez tabel nie mielibyśmy gdzie zapisać treści. Tabele te mają takie nazwy jak:

  • miejsce na komentarze: comments,
  • opcje naszej witryny: options,
  • wpisy: posts.

Są to dosyć popularne słowa, które mogą być użyte jako nazwa tabeli w wielu sytuacjach (czyt. w wielu aplikacjach). Zakładając, że możesz używać jednej bazy danych do wielu różnych aplikacji, WordPress umożliwia zastosowanie prefiksu, który zostanie dodany do każdej tabeli.

Tym samym stworzysz unikatowe tabele dla WordPressa np. z prefiksem kazik_ wyglądające tak:

  • miejsce na komentarze: kazik_comments,
  • opcje naszej witryny: kazik_options,
  • wpisy: kazik_posts.

Czemu nie stosować?

Odkąd dostępność baz danych jest większa, nie musisz trzymać wszystkich projektów w jednej bazie. To prowadzi do pytania, po co stosować prefiksy w nawach tabel?

Powód, dla którego zrezygnowałbym z prefiksu, mogę znaleźć jeden. Jeśli korzystasz z zapytań SQL, aby sprawdzić np. ilość nowych komentarzy w bazie danych, nie możesz kopiować zapytań, musisz pamiętać o prefiksach. A same zapytania trudniej się pisze.

To bardzo słaby powód. Kiedy ostatnio sprawdzałeś dane bezpośrednio w bazie danych WordPressa, pisząc w dodatku zapytanie SQL?

Czemu stosować prefiksy?

Jestem za tym, aby je stosować. Po pierwsze: to nic nie kosztuje. Po drugie: prefiksy są ukryte dla użytkowników WordPressa. Po trzecie w końcu: nawet jeśli nie zmieniają nic w kwestii kolizji nazw tabel, ponieważ dobrą praktyką jest korzystanie z osobnych baz danych dla każdej aplikacji, to mogą nas uchronić przed jednym poważnym błędem.

Odkrył jedną ważną rzecz o prefiksach, lekarze go nienawidzą

Tytuł tej części skojarzył mi się z pewnego rodzaju reklamami. Trochę prześmiewczo go użyłem, ponieważ w taki właśnie sposób wpadłem na powód, dla którego będę nadal stosował prefiksy: odkryłem to na własnej skórze.

Jeśli mamy trzy bazy danych, a w każdej trzymamy osobną instancję WordPressa, wszystko jest w porządku. Prefiksy nie mają znaczenia. Sytuacja zmienia się, gdy chcemy przemigrować bazy danych z jednego serwera na drugi.

W momencie typowo ludzkiej pomyłki, które się zdarzają, możemy nadpisać jedną bazę danych inną bazą danych. Powodowem jest fakt, że w zrzutach baz danych przed utworzeniem nowej bazy, zwykle wydawana jest komenda:

DROP TABLE IF EXISTS comments;

Komenda ta usuwa tabelę o podanej nazwie (tutaj: comments).

Zatem jeśli nie poprzedziliśmy podczas instalacji WordPressa nazw bazy danych prefiksem, a pomyliliśmy się wybierając serwer baz danych, nadpiszemy sobie istniejące tabele.

Podsumowanie

Problem może wydawać się wydumany i rzeczywiście, dosyć mocno rozpisałem się o tak błahej sprawie. Niemniej duże szkody w świecie IT dzieją się na zasadzie reakcji łańcuchowych. Ktoś zapomniał zaktualizować serwer. Ktoś inny nie uruchomił firewalla. Jeszcze ktoś dawno temu zapomniał odinstalować niepotrzebny software i katastrofa murowana.

Myślę, że prefiksy warto stosować, bo stanowią dobrą praktykę. Być może kiedyś uchronią kogoś przed utratą danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *